שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך

שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך

ניתוח החלפת מפרק מבוצע לאחר שבר או מחלה של מפרק. במהלך הניתוח מבוצעת החלפה של המפרק הפגוע במפרק מלאכותי.

לאחר החלפת מפרק דרוש שיקום ארוך וממושך. השיקום מתחיל בסמוך ככל הניתן לאחר ההתאוששות מהניתוח.

הטיפול הפיזיותרפי יותאם באופן אישי למטופל במטרה להוביל אותו לתפקוד עתידי מקסימלי...

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך

ניתוח החלפת מפרק ירך מתבצע עקב דלקת בסחוס המכלה אותו. בעיה זו נפוצה בעיקר  מגיל  60 ואנשים רבים סובלים משחיקת סחוס ובעקבות כך מכאבים במפרק הירך.

מה שגורם לשחיקת סחוס הוא מגוון של סיבות וביניהן: עומס יתר באימוני ספורט וכושר, תאונה. פציעת ספורט, דלקת ניוונית בשם אוסטיואריטריטיס וגם שינוי מבני הגורם לשחיקת סחוס.

שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרך ירך, הוא מחויב המציאות משום שמלבד הכאבים אחרי הניתוח, יש לחולה איבר מלאכותי שהוא צריך לתרגל את הגוף אתו וכן לדעת להשתמש בו נכון.

איך בנוי מפרק הירך?

למפרק הירך יש צורה של כדור והתיאור הכי מדויק של פעולת התפקוד שלו הוא לדמיין מכתש ועלי. מפרק הירך נתמך ע"י שרירים ורצועות, והם אלה שמקנים לו את טווח התנועה ויכולת הגמישות שלו.

מפרק הירך מצופה בסחוס גמיש, זהו חומר דמוי ג'לי והוא זה שמקנה למפרק את היכולת להניע את הרגליים והברכיים. הוא זה שמאפשר לנו לרוץ, לעשות ספורט, להתכופף ועוד.

בלעדי הסחוס הזה הייתה הברך שלנו נוקשה ונטולת יכולת תנועה.

מתחת לסחוס יש עצם שנקראת עצם קונדראלית. בדרך כלל היא לא חשופה כי יש מעליה סחוס, אבל אם סובלים כאמור משחיקת סחוס, היא נחשפת ונגלית וכאשר הירך מתנועעת, היא גורמת לשחיקה על העצם ואז עלולים להיווצר זיזים ויש כאבים עצומים.

במקרה כזה חשוב מאוד לפנות כדי לאבחן אם אכן נדרש ניתוח ולאחר מכן שיקום לאחר החלפת מפרק ירך.

שחיקת סחוס- שיקום לאחר החלפת מפרק ירך

שחיקת סחוס מגלים כאשר יד כאבים בירך, ממש עד כדי חוסר יכולת ללכת. הסחוס המצפה את העצם נשחק והיא כאמור חשופה לעומס בעת תנועה.

יש כאבים חזקים מאוד בירך, עד כדי חוסר תפקוד. לכן אנשים הסובלים מכאבים כאלה, ממעטים לצאת מהבית ולהיות בתנועה.

אנשים שסובלים משחיקת סחוס, נמנעים מלעלות ולרדת במדרגות כי כל תנועה כואבת להם. הם לא יכולים להתכופף ולעשות כל מיני פעולות שמערבות את מפרק הירך.

אם באמת מדובר בדלקת ניוונית, המצב רק יחמיר ולא ניתן יהיה להימנע מניתוח ולאחר מכן שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך.

שיקום זה ייעשה ע"י פיזיותרפיסט מומחה אשר ינסה לסייע לאדם בסדרה של תרגילים להתרגל למפרק החדש לו ולסגל תנועה ותפקוד נכונים.

שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך