שיקום לאחר ניתוח אורטופדי

שיקום לאחר ניתוח אורטופדי

שיקום לאחר ניתוח אורתופדי הוא תהליך קשה גופנית ונפשית. התאוששות ושיקום מהניתוח דורשים ליווי מקצועי צמוד.

הפיזיותרפיה נועדה להחזיר למטופל את הניידות העצמאית שלו באופן המהיר והבטוח ביותר.

טיפול פיזיותרפי עוסק בשיפור שיווי המשקל, חיזוק השרירים ושיפור טווחי התנועה של המפרקים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שיקום לאחר ניתוח אורטופדי!

יש אנשים שלאחר תאונה, פציעת ספורט או פגיעה אחרת, אירוע טראומטי ועוד זקוקים לניתוח אורטופדי, אך לא פחות חשוב לשיקום לאחר ניתוח אורטופדי.

סוגי הניתוחים האורטופדיים המבוצעים בדרך כלל בכל בתי החולים בארץ הם: ניתוחי החלפת מפרק ירך או ברך, ניתוחי גב מותניים או ניתוחים צוואריים. ניתוח להוצאת גידול מעמוד השדרה. שחזור ותיקון רצועות, סקוליוזיס ועוד.

כאשר מדובר בניתוחים אורטופדיים, יש צורך בשיקום ארוך במיוחד. הוא יכול להיות יותר ממוקד וקצר, אם משתמשים בשירותיו של פיזיותרפיסט מומחה למקרי שיקום לאחר ניתוח אורטופדי.

בדרך כלל הוא יבנה תוכנית אימון אישית לכל מנותח, ובו יכללו תרגילים שונים שהמטרה המשותפת של כולם, היא להשיב את האיבר המנותח למצב של תפקוד כמו לפני הניתוח.

שיקום אחרי ניתוח החלפת ברך

מפרק הברך הוא חלקה העליון של עצם השוק והחלק התחתון של עצם הירך והפיקה.  בזמן ריצה למשל נושאת הברך את משא הגוף פי 7 יותר מאשר בהליכה.

על הברך יש סחוסים כעין "ריפוד" המכסים את מפרקי התנועה. כן יש במפרקים הללו "רכיבים" טבעיים המשמשים כבולמי זעזועים וכן אחראיים על פיזור העומס מעל הברך.

כאשר יש שחיקה של הסחוס (הרבה פעמים בגלל דלקת), הוא נאכל והעצמות נחשפות, החיכוך שלהן זו בזו גורם לכאבי תופת.

אנשים שסובלים מהרס משמעותי של סחוס, נמנעים לאט לאט מיציאה החוצה, מטיולים ומהליכה. הם מתקשים לעלות במדרגות ומסגלים לעצמם התנהגות של ישיבה ממושכת.

הרס של הסחוס בברך מחייב ניתוח להחלפת מפרק הברך. אחרי ניתוח כזה נדרש שיקום לאחר ניתוח אורטופדי ומומלץ מול פיזיותרפיסט ספורט מומחה לשיקום כזה, מוסמך ובעל תעודה.

שיקום נדרש גם לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך, וגם הוא אורך זמן.

שחיקת סחוס- מגיל 65 ומעלה

לדלקת של מפרק הברך קוראים בעגה הרפואית- אוסטרוארטריטיס ול-85% מבני שישים וחמש ומעלה יכולה להתרחש שחיקת סחוס כתוצאה מדלקת זו.

אין היום פתרון מלבד ניתוח אורטופדי לטיפול בשחיקת והרס סחוס. ניתוח כזה אומנם נחשב לניתוח קל, אבל הוא יכול להסתבך מכל מיני סיבות כמו כל ניתוח ושיקום הוא תהליך מאוד ארוך אחרי ניתוח כזה. הרגל צריכה להתחיל לתפקד עם מפרק ברך או ירך זרים, וזה דורש פנייה לבקשת שיקום לאחר ניתוח אורטופדי ורצוי לפיזיותרפיסט מומחה לשיקום.

יש לציין כי כאשר מתחיל תהליך של דלקת בברך או בירך, לא ניתן לעצור את זה. תחילה ינסו הרופאים לתת לחולים תרופות נגד דלקת וכן נגד כאב, חומצה היאלורונית ואף זריקות סטרואידים אבל אם המטופלים עדיין חשים בכאב והוא אף מחריף, זה סימן שאין מנוס אלא מביצוע ניתוח להחלפת מפרק ברך או ירך.

מומחה שיקום לאחר ניתוח אורטופדי

הצלחת ניתוח של החלפת מפרק ברך או ירך תלויים בכמה גורמים וביניהם גם תהליך שיקום לאחר ניתוח אורטופדי.

רמת הפעילות של הרגל המנותחת לפני הניתוח, כמו גם טווחי התנועה של האיבר הפגוע והצלחת הניתוח הם אלה שקובעים את השיקום שלאחר הניתוח ובעיקר תהליך השיקום עצמו.

שיקום לאחר ניתוח אורטופדי, ישאף להחזיר לחולים את התפקוד הרגיל בגפיים שלהם כדי שיוכלו לבצע גם פעולות ספורט שנהגו בהם, הליכה, שחייה ועוד.

תוכנית שיקום לאחר ניתוח אורטופדי 

שיקום לאחר ניתוח אורטופדי חייב להיעשות ע"י פיזיותרפיסט מומחה, בעל תעודה וניסיון בתחום.

המשיכו לגלוש באתר למידע נוסף על שיקום לאחר ניתוח אורטופדי לכל שאלה ניתן לפנות אלינו במספר 03-6487771 או בדף צור קשר.

 

שיקום לאחר ניתוח אורטופדי